Wyniki

Znaleziono 4 wyników wyszukiwania hasła: dźwignia finansowa

Natalia Nehrebecka, Kamila Derlatka (2016/4, Artykuły, s. 433)

Determinanty wskaźnika predykcji bankructwa: przegląd modeli i metaanaliza

Artykuł zawiera obszerny przegląd i analizę modeli stosowanych w ocenie kondycji finansowej przedsiębiorstw pod kątem widzenia prawdopodobieństwa ich bankructwa. W celu usystematyzowania wiedzy na temat determinant bankructwa firm dokonano metaanalizy modeli predykcyjnych stosowanych w badaniach empirycznych z tego zakresu. Wyróżniono główne grupy czynników uwzględnianych w badaniach (...)


Anna Białek-Jaworska, Natalia Nehrebecka (2016/4, Artykuły, s. 469)

Preferencje polskich przedsiębiorstw w zakresie finansowania długiem

Celem artykułu jest wskazanie głównych determinant preferencji prywatnych i publicznych przedsiębiorstw niefinansowych w Polsce w zakresie finansowania długiem. Badanie na dużej próbie przedsiębiorstw za lata 1995–2012 przeprowadzono za pomocą modelu ekonometrycznego. Wśród czynników determinujących strukturę kapitałową zbadano wpływ rentowności, płynności, majątku trwałego, możliwości (...)


Tomasz Berent (2013/1, Artykuły, s. 99)

dźwignia finansowa – krytyka DFL

Stopień dźwigni finansowej (DFL) to szeroko stosowany indeks, którego celem jest pomiar ryzyka finansowego wynikającego z dźwigni finansowej: wartości większe od jedności wskazują na bardziej niż proporcjonalne zmiany zysku netto w porównaniu z wywołującymi je względnymi zmianami zysku operacyjnego. Artykuł opisuje liczne wady tego wskaźnika, których część wynika z nieścisłości w samej (...)


Tomasz Berent (2011/3, Artykuły, s. 345)

Ryzyko dźwigni finansowej – nowe podejście metodologiczne

dźwignia finansowa to jedno z najbardziej rozpoznawanych pojęć, tak w teorii finansów, jak i praktyce gospodarczej. Dziwić może zatem fakt, iż pojęcie to nie jest jednoznacznie zdefiniowane. Istnieje wiele metod pomiaru dźwigni finansowej, często ze sobą sprzecznych. Po krótkim przeglądzie literatury, świadczącym o istniejącym od ponad półwiecza „swoistym chaosie pojęciowym”, towarzyszącym (...)




....